Дисбактеріоз у жінок – поширене явище. Під цим поняттям найчастіше розуміють неприємні інтимні симптоми, пов’язані зі зміною балансу мікрофлори у піхві. Дисбактеріоз у жінок може виникати на тлі вагітності, ендокринних захворювань, поганої гігієни тощо.
Багато жінок стикаються з цим регулярно і, незважаючи на ефективне лікування антимікробними препаратами, проблема повертається знову. Ми розглянемо головні причини рецидивуючої молочниці, поговоримо про важливість усунення факторів, що провокують, а також пробіотиків для жіночого здоров’я.
Про важливість жіночої мікрофлори
У піхві жінки присутні різні бактеріальні та грибкові штами. Більшість їх – умовно патогенні, тобто не викликають жодних захворювань за нормальних умов. Інтимна флора відіграє важливу роль для жінки, фізіологічні бактерії:
- Підтримують кислотно-лужний баланс (рН);
- Впливають на синтез гормонів;
- Пригнічують ріст патогенної флори;
- Беруть участь у метаболічних процесах;
- Впливають на репродуктивну функцію.
Дисбактеріоз у жінок – це не лише фізичний, а й емоційний дискомфорт, а в окремих випадках – причина безпліддя та хронічних захворювань сечостатевої системи.
Дисбіоз піхви
Дисбактеріоз піхви (молочниця) може виявлятися різними симптомами, які залежать від виду патогенної флори та ступеня тяжкості процесу. Гінекологи виділяють бактеріальний вагіноз та кандидозний (грибковий) вагініт. Прояви молочними знайомі майже кожній жінці:
- Виділення білих;
- Неприємний запах;
- Почервоніння та набряк слизових;
- Сверблячка;
- Почуття сухості та інше.
Жіночий дисбіоз часто лікується за допомогою антигрибкових/антибактеріальних препаратів, протизапальних засобів, пробіотиків, вітамінів тощо. Лікування має бути підібране спеціалістом в індивідуальному порядку.
Дисбіоз кишечника та шкіри у жінок
Останні роки поняття «Дисбіоз» стало більш системним. Сьогодні відомо, що порушення балансу мікрофлори відбувається у всьому організмі, навіть якщо жінка відчуває лише симптоми молочниці. Страждає шлунково-кишковий тракт, шкірний покрив та інші системи. Саме тому підхід до лікування дисбіозу у жінки має бути комплексним.
Якщо на фоні вагінального дисбіозу Ви також відзначаєте регулярне здуття живота, нудоту, порушення випорожнень – це говорить про серйозний дисбіоз в організмі, і необхідність розпочати терапію якнайшвидше.
Варто пам’ятати про важливість правильного харчування під час пробіотикотерапії, а також усунення факторів, що провокують дисбіоз:
- Нерегулярна гігієна;
- Тісна білизна;
- Незахищені статеві контакти;
- Загострення хронічних захворювань;
- Інфекційні захворювання та ін.
Дисбактеріоз у жінок та пробіотики
Національні та зарубіжні клінічні дослідження останніх 5-7 років доводять принципову важливість застосування пробіотиків при жіночому дисбіозі.
У найактивнішу фазу варто застосовувати комбінацію антимікробних, протизапальних засобів із хорошими пробіотиками, а краще – мультипробіотиками зі спеціалізованою живою флорою. А в період ремісії – регулярно проводити профілактику за допомогою пробіотичних препаратів.
В Україні, наприклад, найкращим препаратом при дисбактеріозі у жінок є «СИМБІТЕР®-2» – рідкий мультипробіотик, розроблений спільно з науковцями Національного інституту мікробіології та вірусології НАН України.
Використовуйте пробіотики правильно, і будьте здорові!