Українські журналісти та медійні організації закликають Верховну Раду не приймати законопроєкт 7033-д. На їхню думку, він суттєво перешкоджатиме висвітленню кримінальних справ, повʼязаних із війною, та у результаті позбавить громадськість контролю над правосуддям у важливих судових процесах. Про це повідомляє Детектор медіа.
Заява
Ми, українські журналісти та медійні організації, закликаємо депутатів не приймати законопроєкт 7033-д: вважаємо, що він суттєво перешкоджатиме висвітленню кримінальних справ, повʼязаних із війною, та у результаті позбавить громадськість контролю над правосуддям у важливих судових процесах.
Вже сьогодні, 23 травня, Верховна Рада може розглянути законопроєкт 7033-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання розголошенню окремих відомостей у текстах судових рішень». Згадана законодавча ініціатива вже зазнала критики з боку правозахисників, оскільки значно обмежує доступ до відкритої інформації у реєстрі судових рішень та надає суддям необмежені повноваження для цього. Вона фактично закриває від громадськості рішення у справах, пов’язаних із війною, військом та мобілізацією — таких, що становлять значний суспільний інтерес.
Ми, журналісти видань, що системно висвітлюють важливі для суспільства судові процеси та розслідування, також вбачаємо у цьому ризики перешкоджання нашій роботі, а також права наших читачів на отримання достовірної інформації про події в Україні.
З початку російського широкомасштабного вторгнення ми активно моніторимо і висвітлюємо судові процеси щодо злочинів, повʼязаних із війною, нацбезпекою, щодо колаборантів, ухилення від мобілізації тощо, спираючись, серед іншого, і на дані з Єдиного реєстру судових рішень. Автори законопроєкту 7033-д хочуть відтермінувати публікацію цих рішень — за їхнім задумом, документи зʼявляться у реєстрі лише через рік після закінчення воєнного стану. Законопроєкт також наділяє суддів правом «з міркувань безпеки» не публікувати інформацію, що була оголошена у відкритому засіданні та яка, на думку суддів, «може сприяти ідентифікації» місць та закладів критичної інфраструктури. Проте ці відомості легко можна знайти в інтернеті. А при прийнятті цього рішення судді керуватимуться лише своїми переконаннями. Крім того, з судового реєстру зникнуть усі рішення у зазначених справах, що були прийняті з початку введення воєнного стану.
Судді й зараз, замість того, щоб закривати від громадськості лише чутливу інформацію, воліють закривати весь судовий процес, посилаючись на розмите формулювання «з міркувань безпеки», і рішення у справі внаслідок цього журналістам неможливо знайти в реєстрі. Новий законопроєкт масштабує та узаконить цю практику.
Ми вбачаємо в законопроєкті 7033-д спробу цензури, яка значно звузить можливості громадського контролю над важливими судовими процесами та ймовірно сприятиме суддівському свавіллю.
Закликаємо депутатів відхилити цей законопроєкт.
Заява відкрита для підписання — підписи додавайте за лінком.
Підписанти:
Видання судової журналістики «Ґрати»
Інститут масової інформації
ГО та група видань «Детектор медіа»
Медіарух