Вчити гімн та пісню про Бандеру: як на Кіровоградщині оригінально карають колаборантів

Діло дослідило вироки судів Кіровоградщини щодо колабрантів.

Засвоїти напам’ять державний гімн, вірш Володимира Сосюри «Любіть Україну» та патріотичну пісню «Батько наш — Бандера, Україна — мати», — це не домашнє завдання із щоденника школяра. Це покарання, що суд у Кропивницькому призначив 19-річному студенту, який фанатів від «русского міра».

Судовий репортер перевірив вироки за останні три місяці, щоб з’ясувати, як іще в Кіровоградській області карають колаборантів під час війни.

Якби ви вчились так, як треба

28 березня 2022 року Кіровський районний суд у Кропивницькому виніс вирок раніше не судимому уродженцю Харкова, студенту Харківського комп’ютерного коледжу, який в груповому чаті в месенджері Теlеgгаm поділився мріями «накрити Львів градами».

Також студент опублікував наступні тексти у діалозі: За Россию», «Смерть хохлам!», «…когда запишусь в рос.армию».

Обвинувачений повністю визнав свою провину у розповсюдженні матеріалів із закликами до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу та до захоплення державної влади.

Уродженця Харкова визнали винним та призначили покарання – позбавлення волі строком на два роки. Втім, зрештою, від відбування призначеного покарання звільнили з випробуванням, встановивши іспитовий строк тривалістю два роки.

Також на студента поклали наступні обов’язки: вивчити напам’ять гімн України, розділ IX «Територіальний устрій України» Конституції України, вірш В. Сосюри «Любіть Україну», українську патріотичну пісню «Батько наш — Бандера, Україна — мати!», прочитати повість М.В. Гоголя «Тарас Бульба» та роман А. Дімарова «І будуть люди».

«За путина и Донбасс»

13 квітня 2022 року той же Кіровський районний суд покарав кропивничанку, яка підтримувала «путина, армию россии и Донбасс».

Про свої політичні вподобання жінка розповідала в соцмережі «Однокласники». Спершу вона поширила на власній сторінці зображення прапора РФ та георгіївської стрічки у формі літери «Z». За кілька днів — світлину із так званим головою ЛНР та супровідний текст: «Загляните в его глаза… сколько душевной боли! Боли за судьбу своего народа. Леонид Пасечник. Глава ЛНР».

Також обвинувачена повідомила користувачам соцмережі, що «наши войска (росіяни — ред.) полностью освободили Левобережный район Мариуполя. Противник отошел на запад» та поширила кілька пропагандистських відеороликів. Своїми діями кропивничанка виправдовувала збройну агресію росії проти України, визнавала війну правомірною та звеличувала осіб, які здійснювали збройну агресію рф.

Кропивничанка свою провину визнала. Суд призначив їй чотири роки позбавлення волі. Та на підставі ст.75 КК України звільнив від відбування покарання з випробуванням, встановивши іспитовий строк роки.

«Геноцид росіян» і біологічні випробування

20 квітня 2022 року суд ухвалив вирок щодо безробітного кропивничанина, який вів підривну діяльність у соцмережі «Вконтакте». Зокрема, поширив допис: «Киевляне объединяются, чтобы бороться с нацистами изнутри…они будут устранять нациков изнутри».

У соцмережі чоловік називав українців ворогами та обіцяв, що ЗСУ будуть розбиті. Він систематично поширював публікації спільнот «Жизни Русских …» та «Донецк ДНР новости Донбасса Новороссии». Запевняв, що в нашій країні триває «геноцид росіян», а «США работают с Украиной над тем, чтобы не допустить попадания к российским силам материалов биологических исследований». Колаборант бажав здоров’я російському солдатові та зазначав, що України не має існувати як держави. У судовому засіданні свою провину чоловік визнав.

За розповсюдження матеріалів із закликами до насильницької зміни та повалення конституційного ладу, обвинуваченому призначили п’ять років позбавлення волі умовно з іспитовим строком три роки.

І будуть люди

5 травня 2022 року Кіровський районний суд за подібні дії покарав і держслужбовицю з Кропивницького, яка працює на посаді головного державного інспектора відділу організації державного та ринкового нагляду, надання адміністративних послуг Управління Держпраці Кіровоградщини.

У суді досліджували текст стенограми телефонної розмови обвинуваченої з невстановленою жінкою. За висновком спеціаліста, чиновниця заперечує та виправдовує збройну агресію РФ проти України, звеличує осіб, які здійснювали збройну агресію. В іншій телефонній розмові держслужбовиця повідомила розголосили відомості про місцезнаходження формувань ЗСУ.

Свою провину жінка визнала. Суд призначив їй п’ять років позбавлення волі умовно.

Протягом трирічного іспитового строку кропивничанка має вивчити напам’ять гімн України, розділ IX «Територіальний устрій України» Конституції України та прочитати роман А. Дімарова «І будуть люди».

«Состояние души»

13 травня 2022 року Світловодський міськрайонний суд ухвалив вирок у справі уродженки с. Барвінковка (Казахстан), яка нині проживає на Кіровоградщині.

Як встановило слідство, в соцмережі «Одноклассники», жінка систематично поширювала матеріали, в яких виправдовувалась, заперечувалась збройна агресія Росії проти України, не визнавалась тимчасова окупація частини території нашої держави, а також звеличувались окупанти.

Так, обвинувачена поширила текст: «Одноклассники всего мира! Давайте поддержим акцию против карательной операции на Востоке Украины! Нет войне! Нет гибели мирных граждан! Мир народу Донбасса!». Крім того, опублікувала фото військовослужбовця так званої «ДНР» із текстом «Вечная память русскому Герою!». Також поширила світлину із особами, які причетні до незаконних збройних формувань «ДНР», і допис: «…это не национальность, а состояние души». У публікаціях вона наполягала у залежності України від політики США, а росіян називала «вежливыми людьми».

Свою провину обвинувачена визнала повністю. Суд призначив їй чотири роки тюрми, звільнивши з іспитовим строком два роки.

Нічого особистого — просто бізнес

23 травня 2022 року на лаві підсудних Ленінського районного суду опинився уродженець Горлівки Донецької області. Маючи посвідчення журналіста, у період 2014—2016 років, за матеріальну винагороду та з метою деструктивного впливу на соціально-економічну ситуацію в Україні чоловік виконував завдання особи, пов’язаної із окупаційною адміністрацію Горлівки та бойовиком «ДНР». Займався підготовкою та розміщенням в інтернеті антиукраїнського контенту з метою популяризації псевдоутворень «ЛНР» та «ДНР». Створював фейкові профілі та шляхом написання коментарів, проставлення «лайків» та репостів підвищував рівень популярності статей інших антиукраїнських авторів.

У судовому засіданні обвинувачений зізнався, що справді розповсюджував інформацію в соцмережі Facebook, спрямовану на дискредитацію української держави, її органів влади та армії. Сказав, що робив це заради грошей.

Суд визнав його винним та засудив до чотирьох років позбавлення волі. Надалі від відбування призначеного покарання звільнив із випробуванням на два роки.

7 червня 2022 року Олександрійський міськрайонний суд визнав винним у колаборантстві також жителя Олександрії.

У соцмережі «Вконтакте» він поширював наступні тексти: «Российские войска хорошо отнеслись…привезли гуманитарную помощь», «Вошли мирно: учительница из Харькова больше не верит украинской пропаганде».

Обвинувачений свою провину визнав і отримав чотири роки позбавлення волі умовно.