Фахівці назвали найекологічніший район Кіровоградщини

У кропивницькій громадській організації ”Флора” склали рейтинг екологічності районів Кіровоградської області.

Про це розповіла її виконавча директорка Людмила Шестакова, інформують Новини Кіровоградщини.

На чому ґрунтується екорейтинг

За словами Людмили Шестакової, рейтинг складали, аналізуючи інформацію про сміття та викиди від обласного управління статистики на початок 2021 року й дані про якість води з підземних джерел регіону за 2021 рік, зібрані ”Флорою”. Усього – вісім критеріїв:

  • обсяги відходів усіх класів небезпеки, утворених за рік домогосподарствами, в розрахунку на одного жителя району;
  • обсяги відходів усіх класів небезпеки, утворених за рік підприємствами, у розрахунку на одного жителя району;
  • кількість утилізованих за рік відходів усіх класів небезпеки;
  • річні обсяги спалених за рік відходів усіх класів небезпеки;
  • обсяги накопичених відходів усіх класів небезпеки, у розрахунку на одного жителя району;
  • річні обсяги викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел, у розрахунку на одного жителя району;
  • річні обсяги викидів забруднюючих речовин від сільськогосподарського, лісового та рибного господарства, у розрахунку на одного жителя району;
  • якість води з підземних джерел, визначена протягом 2021 року.

Найекологічніший – Новоукраїнський район

Район має найкращі показники за чотирма критеріями рейтингу: найменші обсяги утворених від підприємств відходів – близько 100 кілограмів на одну людину, найменшу кількість спаленого сміття – 0,7% від загального обсягу, найменші річні обсяги викидів забруднюючих речовин, у розрахунку на одного жителя району від стаціонарних джерел – майже сім кілограмів, найменші річні обсяги викидів забруднюючих речовин від сільськогосподарського, лісового та рибного господарства, у розрахунку на одного жителі – 300 грамів. Крім того, громади Новоукраїнського району мають гарні показники якості води з підземних джерел.

Єдиним критерієм, за яким Новоукраїнський район отримав найгіршу позицію, є кількість утилізованих відходів – 18,4% від загальної кількості.

Олександрійський район – другий

За двома критеріями район – найкращий в області: має найбільшу кількість утилізованого сміття – 46,7%, в результаті чого найменшою в регіоні є кількість накопичених на одну людину відходів – майже 455,5 кілограмів.

Район має єдиний найгірший в регіоні показник – найбільші обсяги утворення відходів від підприємств – більше 925 кілограмів на одного жителя.

Кількість спалених відходів – 13,5% від загальної кількості, річні обсяги викидів забруднюючих речовин у повітря від стаціонарних джерел – близько десяти кілограмів на одну людину, річні обсяги викидів від сільськогосподарського, лісового та рибного господарства – близько двох кілограмів на одного жителя.

”Бронзовий” – Кропивницький район

Район має найгірші в області позиції за двома критеріями: найбільша середня кількість ”утворених” жителем відходів – більше 199,5 кілограмів за рік та найбільші обсяги викидів забруднюючих речовин від сільськогосподарського, лісового та рибного господарства – більше 2,5 кілограмів на людину.

Кількість накопичених в районі відходів, у розрахунку на одного його жителя – майже 4102 кілограма. Обсяги утворених промислових відходів, у розрахунку на одну людину – майже 106 кілограмів, обсяги утилізованих відходів – майже 37% від загальної їх кількості, обсяги спалених відходів – 2%.

На місце району в рейтингу вплинула й низька якість води в частині громад району, сказала Людмила Шестакова.

Найменш екологічний – Голованівський район

За трьома критеріями, які стосуються сміття та викидів, Голованівський район – найгірший в регіоні. На території району зафіксували найбільше накопичення відходів, у розрахунку на одну людину – майже 4855 кілограмів, найбільшу кількість викидів забруднюючих речовин у повітря від стаціонарних джерел – 31 кілограм, найбільший показник спалення відходів – 16,5% від загальної річної кількості. Підприємства району, у розрахунку на одного жителя, за рік утворили 277 кілограмів сміття. Це другий за кількістю показник в регіоні.

Натомість в районі: один з найменших в області обсягів викидів забруднюючих речовин у повітря від сільськогосподарського, лісового та рибного господарства – пів кілограма на одну людину.

Єдиним критерієм, за яким Голованівський район отримав найвищу оцінку, стала кількість відходів, утворених домогосподарствами. В середньому, один житель району ”утворив” за рік більше семи кілограмів сміття.