Подарунок з Прикарпаття отримають моряки з Кіровоградщини, які були полоні

Подарунок з Прикарпаття отримають моряки, які були в російському полоні. Серед них – двоє з Кіровоградської області – Роман Мокряк з села Карлівка Кропивницького району та Андрій Артеменко з Новоукраїнки.

Для моряків на Прикарпатті створили двадцять чотири кортики з дамаської сталі, повідомляє UA.Кропивницький.

Кортик — це бойова зброя, яку мають право носити лише офіцери. Для того, щоб їх могли носити усі визволені з полону моряки, їх вручатимуть як медалі.

Коваль Дмитро Ейдер – батько Андрія Ейдера, наймолодшого з моряків, яких захопили в полон, показав кортик свого сина. «Він був зроблений першим. Тому що це мій син. Що ми тут бачимо? „Нескорений духом“, „Ейдер Андрій“, час, коли був захоплений „Бердянськ“ і координати, де він був захоплений».

Ідея створити кортики для моряків виникла у Дмитра Ейдера та його дружини Євгенії, коли його син з побратимами були в полоні. Їхня акція «Нескорені духом» об’єднала митців з усієї України. «Проєкт ми називаємо „Народна нагорода“. Ми не планували спонсорів. Через соцмережі оголосили збір коштів. Тільки на матеріали. Тобто, всі майстри – волонтери», — говорить Євгенія Ейдер.

Дмитро Ейдер зробив прототип кортика. Показав його командуванню Військово-Морських Сил України, яке підтримало ідею. Символи на кортиках погоджували з головним геральдистом МВС.

«Ми не можемо сказати, скільки ці кортики коштують, тому що тут не закладена вартість за роботу. Люди робили все від душі, від себе, щоб висловити свою підтримку», — каже Євгенія Ейдер.

Найдорожче у виготовленні кортиків – пакет дамаської сталі й литво. Деталі, які вимагала литва, виконували в Івано-Франківську. Майстер з художньої обробки металу Віталій Городецький каже, що цю роботу можна назвати ювелірною. «Ми бачимо по формі тильника якір з українською символікою – тризубом. Це наша розробка була. Маємо на увазі, моделювання цієї сфери. Також, моделювання цих координат на накладках для ножен – це теж наша розробка. Це ювелірна робота».

Литва тривала два місяці. Щодо символіки на руків’ї – якір в колючому дроту – це означає, що моряки були в полоні, пояснює Дмитро Ейдер.