Осінь, яка змінить Україну

06 жовтня 2014 16:17 2411

Ще за часів дідів-прадідів українці мали дар трактування тих знаків, які нам надсилає сама природа. За різноманітними прикметами вони могли не лише спрогнозувати майбутню погоду, а й визначити, які дерева краще вродять, як буде поводити себе звір тощо. Безумовно, найкращі трактувальники могли також віщувати щодо людських доль: від якихось простих речей на зразок народження дівчинки або хлопчика до доволі серйозних питань – яким буде наступний гетьман, скільки триватиме протистояння з загарбниками, коли скінчиться війна.

Сьогодні багато з цих знань вже втрачено. Людям простіше подивитися якусь інформацію в Інтернеті, ніж морочитися, збираючи знаки природи. Проте в селах Кіровоградщини нам вдалося найти тих, хто ще пам’ятає мистецтво віщування на народних прикметах та намагається хоча б його частку передати наступним поколінням. Саме в них ми запитали щодо того, чого нам чекати від нинішньої передвиборчої кампанії. Отримані відповіді дещо здивували. Проте, про все по порядку.

Насамперед треба бути готовими до того, що всіх нас очікує досить складна на погодні умови зима. Той буревій, який прокотився Україною в двадцятих числах вересня свідчить на користь морозів. Підтверджує це і поведінка гусей. Як відомо, гусак лапу піднімає - до холоднечі, ніс під крило ховає - до ранньої зими. Опираючись на прикмети мусимо визнати, що з нинішніми «газовими» проблемами з сусідньою державою, сувора погода нам не на часі. Проте знавці народних прикмет вважають, що цю проблему якимось чином вдасться вирішити. Більш того, тепло з’явиться там, де раніше з ним були проблеми. Адже як інакше пояснити дії домашніх тварин – наприклад, собак, які наперекір здоровому глузду та власним звичкам із настанням перших холодних ночей стали спати не у своїх будках, а на дворі.

Не виключено, що рішення прийде саме із новою Верховною Радою. По-перше, ще за кілька днів до заяви Президента щодо проведення виборів у жовтні, багато хто відчував у повітрі легкий запах мигдаля. Ще зі стародавніх часів це вважається ознакою прийдешнього періоду спокою та стабільності. По-друге, ще у кінці вересня уважні кияни помітили, що над однією з дверей відомого будинку на Грушевського (саме там, де засідає український парламент) з’явилося гніздо ластівки. А це дуже гарна ознака, яка свідчить про удачу та добробут.

Не менш цікавим є прогноз щодо того, хто саме принесе в Верховну Раду та в Україну ці приємні та жадані співвітчизниками речі. Гарний осінній врожай горобини та калини каже про майбутній успіх тих людей які, кажучи по-простому, «прийшли з землі». Тобто мова йде не про міських «білоручок», а чоловіків, що жили в селі, знають сільське життя, а за нагоди можуть і трактора полагодити. Саме вони мають повернути державу до наших традиційних цінностей, відродити значення родинних зв’язків, відновити в українцях любов до рідного краю та повагу до своєї історії.

Як відомо, з Фекли-Зоревниці (7 жовтня) дні швидко втікають, ночі темніють, а зорі стають багряними. Між цим народним святом та безпосередньо днем голосування пройде 19 днів. Тобто обирати депутатів українці будуть на день, що зменшується. Це добрий час для молоді. Відповідно, перемога більш юного кандидата зможе принести краю багато добра. Проте не слід ігнорувати усі інші характеристики політиків. Адже людина має бути, як мінімум, освіченою та з досвідом в різних сферах управління. В народі впевнені, що поєднати молодість та знання можливо. Про це навіть прислів’я існує: «Борода розуму не заміна». А ще кажуть, що і сивий, та розуму немає; і молодий, та волость тримає.

На користь перемоги молодих свідчить поведінка тварин. Як відомо, хороший хазяїн, прибравши горобину, завжди лишить кілька ягід для птахів. І тут дуже багато залежить від того, як швидко вони її з’їдять. Судячи з того, що у дворах горобини нині стоять практично повністю «порожні», весь наступний період буде щастити жвавим та моторним молодим людям. Цю тезу підтверджує і хрумка капуста на зимову заготівлю, і швидко період «врожаю» дубових жолудів, що швидко минув.

Безумовно, до таких прогнозів можна ставитися по-різному. В наш час інформаційних технологій ці дідівські методи прогнозування комусь можуть здатися застарілими та занадто архаїчними. Коли лише за датою пошукові системи інтернету видають місячний прогноз погоди для будь-якої точки на земній кулі, не дуже модно прислухатися до хрусту капусти (вже не кажучи про те, що її зимову заготівлю практично ніхто з молодих хазяйок не робить). Коли новітні маги та екстрасенси за надісланою через Інтернет фотографією можуть поставити діагноз, може дійсно виглядає дивним спостереження за поведінкою гусей або рахування горобин на дереві. Проте вирішує кожен сам для себе: чи сприйняти все це як жарт, чи справді прислухатися до досвіду народної мудрості. Так чи інакше, сьогодні ніхто не сумнівається у тому, що ця осінь суттєво змінить нашу країну. Тому, обираючи депутатів, ми маємо відповідально поставитися до голосування. І не важливо – чи то на основі народних прикмет, чи то на основі вивчених програм. Головне, щоб за свій вибір потім не було соромно.

Іван Мірошниченко