Російський слід? Президент ввів санкції на засновників «Кіровоградобленерго»

У рішенні РНБО від 12 травня 2023 року, яке ввів у дію президент Володимир Зеленський, числяться компанія VS Energy International NV та засновники товариства з обмеженою відповідальністю «ВС Энерджі Інтернешнл Україна».

Указ президента

«ВС Энерджі Інтернешнл Україна» об'єднує групу компаній «Херсонобленерго», «Житомиробленерго», «Кіровоградобленерго», «Чернівціобленерго», «Рівнеобленерго».

Акціонерами є громадяни ЄС Валтс Вігантс (Латвія), Віліс Дамбінс (Латвія), Артурс Альтбергс (Латвія), Олег Сізерман (Німеччина), Марина Ярославська (Німеччина).

Так, до компанії РНБО застосувала обмеження на 10 років. 

До фізичних осіб засновників – від трьох до десяти.

Наприклад, до Валтса Вігантса, Віліса Дамбінса та Марини Ярославської РНБО застосувала санкції на три роки, до Артурса Альтбергса та Олега Сізермана – на десять.

Причини запровадження санкцій у рішенні РНБО не називаються. Втім такі обмеження можуть бути пов'язані з заявленими раніше діями СБУ і ДБР «мінімізувати вплив РФ на енергосистему» країни.

Із початком повномасштабного вторгнення ДБР під процесуальним керівництвом Генпрокуратури розпочало розслідування щодо статусу та структури власності «ВС Енерджі Інтернешнл Україна».

Один із акціонерів «ВС Енерджі Інтернешнл Україна» Віліс Дамбінс в інтерв’ю «РБК-Україна» заперечив наявність російського сліду в компанії.

У липні Київський апеляційний суд відмовив у задоволенні клопотання Офісу Генпрокурора про арешт активів групи компаній «ВС Енерджі Інтернешнл Україна».

Однак у листопаді 2022 року Печерський районний суд Києва таки наклав арешт на частки в стратегічних українських підприємствах та цінні папери, кінцевими власниками яких є громадяни Росії. Зокрема, частки в статутних капіталах п'яти компаній: АТ «Житомиробленерго» (95,54%), АТ «Херсонобленерго» (99,99%), ПрАТ «Кіровоградобленерго» (72,9%), АТ «Чернівціобленерго» (96,78%), АТ «Рівнеобленерго» (93,24%).

У ході досудового розслідування ДБР перевіряло інформацію щодо причетності високопосадовців та депутатів рф до вчинення злочинів на території України. Зокрема й через прямий чи опосередкований контроль над підприємствами критичної енергетичної інфраструктури України.

На рішення суду група компаній «ВС Енерджі Інтернешнл Україна» відреагувала заявою, назвавши рішення суду про арешт активів необґрунтованим. Там також наголосили, що серед власників немає громадян рф.