Що стоїть за обшуками на «Дніпро-Кіровоград»?

Одразу після новорічних свят, а саме 10 січня прокуратура Кіровоградської області оприлюднює інформацію про оголошену підозру керівнику підрядної організації за привласнення майже 4 мільйонів гривень бюджетних коштів на придбанні спецавтотранспорту для «Дніпро-Кіровоград». 11 січня на підприємство з обшуками приходять СБУ разом із поліцією. Неофіційно повідомляють, що шукають документацію щодо придбання екскаватора.

І можливо на перший погляд ці два меседжі видаються ланками одного ланцюжка, насправді ж історії абсолютно різні. І в часі, і в своїй суті.

Перша – про те як у 2015 році на придбання 30 одиниць техніки у межах інвестиційного проекту «Реконструкція та модернізація систем водопостачання та водовідведення» «Дніпро-Кіровоград» витратило понад 1,2 мільйона доларів кредиту Світового банку.

Загальна сума кредиту, який Кіровоградська область залучила у 2014 році на масштабну реконструкцію систем водопостачальника, — 47 мільйонів доларів. 

Зараз прокуратура веде розслідування. І вже дійшла висновку, що підрядник привласнив із цієї суми майже 4 мільйона гривень.

Роман Ілик – гендиректор ОКВП «Дніпро-Кіровоград» у 2011—2022 роках, Ольга Довжук – директор департаменту ЖКГ ОДА, Олександр Чорноіваненко – голова облради у 2014—2020 роках і Сергій Коваленко – на той час перший заступник голови ОДА у квітні 2016 року оглядають на площі Героїв Майдану в Кропивницькому придбану техніку

Тоді підприємство очолював Роман Ілик. З жовтня 2022 року він керує Житомирводоканалом. І вже ратує за підняття тарифу для містян на майже 35% — найвищий показник в Україні.

Зміну гендиректора «Дніпро-Кіровоград» наприкінці грудня 2021 року пов‘язують саме з численними зловживаннями.

Чинний в.о. гендиректора Олександр Пісний в одному зі своїх інтерв‘ю заявив, що провів аудит на підприємстві і передав до правоохоронних органів матеріали на щонайменше 5 кримінальних проваджень щодо привласнення коштів чи майна командою попередника з 2014 по 2022 роки.

До призначення Олександр Пісний очолював у податковій напрямок із виявлення правопорушень у фінансовій сфері. 

Однак за рік часу, окрім як внесення відомостей до реєстру про кримінальні правопорушення, поліція жодних результатів не здобула. Принаймні ніякої публічної інформації, яка б указувала на зворотне, немає.

Як і немає реакції на результати службової перевірки, яка встановила ймовірні причини потужного пориву на водогоні у грудні. Серед них — прорахунки в проектних рішеннях у 2016 та 2018 роках і можливе використання неякісних матеріалів.

скриншот новини на сайті ПульS

Натомість реагування на факт провадження, в рамках якого 11 січня СБУ разом із поліцією прийшли у головний офіс «Дніпро-Кіровоград», зайняло всього 20 днів. За цей час правоохоронці встигли переконати суддю в необхідності провести обшуки. Ухвала Ленінського суду про слідчо-розшукові заходи датована 26 грудня 2022 року. Провадження поліція зареєструвала 6 грудня.

витяг із Єдиного державного реєстру судових рішень

Згідно з публічними даними, правоохоронці розслідують факт розтрати та привласнення коштів за угодою про придбання транспортних засобів, а саме екскаватора-навантажувача для Смолінського водоканалу у 2022 році. 

Цікавий той момент, що у вересні 2022-го Східний офіс Держаудитслужби підписав акт перевірки закупівлі майна, яким підтвердив відсутність порушень, а разом із тим погодився з обґрунтуванням потреби в такому транспортному засобі та засвідчив відповідність ціні й технічним характеристикам. 

витяг із акту перевірки закупівель Східного офісу Держаудитслужби, оприлюднений радником в.о.гендиректора ОКВП «Дніпро-Кіровоград» Сергієм Кареліним

Інакше кажучи, «Дніпро-Кіровоград» придбало екскаватор за ціною нижче ринкової, на виплату і без лізингових відсотків. 

робота екскаватора-навантажувача Catterpiliar 428 F2 на ліквідації пориву у Смоліному 12 січня 2023 року

Тоді ж у чому полягає причина гучного обшуку?

Джерела у правоохоронних органах зізнаються, слідчі дії на підприємстві – мають іншу мету. Однак, яку саме – не озвучують. Одні кивають на політику, другі — на «різні інтереси».

У середині грудня минулого року з‘явилася інсайдерська інформація, що військова адміністрація має намір взяти під своє управління весь «Дніпро-Кіровоград», призначивши директором підприємства людину з орбіти заступника начальника ОВА Сергія Поліщука — заступника директора ДП «Кіровоградський облавтодор» Ігоря Кравченка.

Також повідомлялося, що таке рішення серед колег активно педалює депутат облради Юрій Дрозд. На цьому він наголошував на останньому засіданні минулого року профільної комісії ЖКГ, яку очолює.

Примітно, що підприємство Юрія Дрозда «АПС-Кіровоград» з 2013 до 2022 року систематично вигравало підряди на організацію протипожежної безпеки на об‘єктах «Дніпро-Кіровоград», а його радник Ігор Васін двічі обіймав посаду начальника Смолінського водоканалізаційного підприємства – у 2020 році, а також із травня 2021 по січень 2022 років. Звільнили його за згодою сторін, а по суті за профнепридатність і підозру в зловживаннях.

витяг із аналітичної системи YouControl

скриншот із телеграм-каналу активіста Андрія Лавруся

На прикладі наполегливого інтересу Юрія Дрозда до зміни підконтрольності «Дніпро-Кіровоград» можна припустити, що саме його уповноважили на те, щоб ситуацію на підприємстві повернути на час до 28 грудня 2021 року. Тобто до моменту, коли водогін очолював Роман Ілик. Інакше кажучи, за допомогою правоохоронців, інформаційних диверсій і фейків дотиснути Олександра Пісного піти з посади й таким чином «поховати» матеріали справ.

Якщо проаналізувати період діяльності його попередника, то чітко окреслюється коло зацікавлених – призначали на посаду «регіонали», не бачили порушень представники «ЄС» і «Батьківщини». Хоча в самій суті – це приблизно одні й ті ж люди

На тлі війни, коли основна увага зосереджена на цілком інших подіях, в тиловій Кіровоградщині відбувається планомірна рейдерська атака на найбільше водопостачальне підприємство. За апробованою десятиліттями схемою.