Мафія квадратних метрів. Як у Кропивницькому роками заробляли на обласній комунальній власності

Не секрет, що комерційна нерухомість у центрі будь-якого міста як для придбання, так і для оренди оцінюється удвічі, а то й утричі дорожче, ніж аналогічна, що знаходиться далі буквально за кілька кварталів. Червону лінію прийнято вважати першим кроком до успіху в бізнесі. І немає значення, чи то офіс фірми, чи магазин, аптека або ж ресторан. 

У Кропивницькому та сама червона лінія – це об‘єкти нерухомості по периметру площі Героїв Майдану – будівля Нацбанку, «Барва», колишній ресторан «Юність», а нині торговельний центр «Манхеттен», це вулиця Дворцова – від Великої Перспективної і до Шульгиних. Це квартал по вулиці Чорновола вниз до Чміленка і вгору до вулиці Шевченка.

Саме тут сконцентрована найбільша кількість кафе-барів-ресторанів-крамниць-банків. Саме тут зосереджена найбільша кількість клієнтів. Саме сюди містяни і гості Кропивницького несуть найбільше грошей і чайових.

центр Кропивницького

Однак мало хто знає, що частина цієї «золотої» нерухомості належить обласній раді, а розпоряджається нею комунальне підприємство «Регіональний центр розвитку послуг» (РЦРП). І саме в цьому найбільша інтрига.

Останній час підприємство все частіше згадується у медійному просторі.

Спершу з‘явилася інформація про вимогу відсторонення від посади директора цього підприємства — незмінної десятки років Ірини Маковей. Офіційно про це говорилося на сайті обласної ради в контексті внутрішньої фінансової перевірки і виявлених порушень ще влітку.

Тоді депутати озвучили рекомендацію голові обласної ради Сергію Шульзі винести догану Ірині Маковей.

обласна рада

У січні 2022 у КП розпочинається службове розслідування, яке триватиме до березня і на цей період Ірину Маковей відсторонюють від посади.

А за кілька днів після цього в інтерв‘ю голова обласної ради Сергій Шульга розкриває ще більше карт – заявляє, що внутрішні аудитори недорахувалися мільйонів гривень, які мали б надійти в казну області від діяльності РЦРП, але так і не надійшли.

Сергій Шульга
Відео-інтерв‘ю Сергія Шульги

Цікавий момент, що стосувався функціонування згаданого КП, мав місце на останній у 2021 році сесії обласної ради. Тоді підприємство планували реорганізувати, а повноваження у повній мірі, що логічно, передати в управління будинками обласної ради, чию функцію фактично дублює РЦРП.

І те, що відбулося на тій сесії, стало доволі показовим. Двоє депутатів – один колишній голова облради Олександр Чорноіваненко (це саме його креатура очолює згадане комунальне підприємство), другий – екснардеп Олександр Горбунов (перманентний політичний соратник першого) і голова ОДА Марія Чорна (теж близька до політики Чорноіваненка) раптом стали захищати РЦРП.

Це питання виносилося на розгляд депутатів у пакеті з реорганізацією кількох комунальних підприємств – медичних закладів, які через відсутність контрактів із НСЗУ мали приєднати до інших, щоб дати можливість повноцінно фінансуватися. Однак голова ОДА раптом відкликала проект рішення. Задля збереження Ірини Маковей на посаді?

Чорноіваненко
Олександр Чорноіваненко, фракція «Батьківщина»

Горбунов
Олександр Горбунов, фракція «За майбутнє»

Внутрішній фінансовий аудит комунального підприємства «Регіональний центр розвитку послуг», перевіривши діяльність лише за два роки, виявив збитків на більш як 4 мільйони гривень!

Перевірка встановила, що РЦРП здавало в оренду квадратні метри на червоній лінії в Кропивницькому суттєво нижче ринкової ціни.

До прикладу, відомі ресторани такі як «Скоріні» та «Шалений Патрік» за один квадрат сплачують всього 47 гривень. Бар «Не спеши» — трохи більше 72. Це в той час, коли реальна ціна дорівнює 150 гривень за квадрат і вище.

Схема полягала в наступному: кілька років тому орендодавець переконав орендаторів переукласти угоди, замінивши слово «оренда» на формулювання «сумісна діяльність». Це означає, що орендоване майно РЦРП вивело з правового поля і отримало так зване поле для фінансових маневрів.

І маневрувало б далі, якби не один факт.

Свого часу комунальне підприємство здало в оренду за символічну гривню на місяць приміщення на тій самій червоній лінії молодіжній громадській організації. Однак ГО про це навіть не здогадувалася! Натомість квадратні метри займала бухгалтерія кількох ресторанів. Так тривало не один рік, допоки у 2021-му не прийшов час пролонгувати договір, що збіглося з аудитом.

По суті, це і викликало підозри щодо прозорості роботи комунального підприємства.

До речі, цікавим є і штат РЦРП.

Посаду заступника директора обіймає Едуард Ярушок. Його донька до моменту відсторонення Ірини Маковей працювала юрисконсультом. Але юридичні послуги підприємство замовляло або на аутсорсі або ж представництво в суді здійснював батько.

Начальником відділу розвитку і маркетингу у службі розвитку послуг КП директор призначила свого чоловіка Олександра Маковея.

Маковей

В цій же службі розвитку з посади на посаду мігрувала Оксана Шепель – дружина ексначальника управління власності обласної ради Андрія Шепеля. Той на початку 2021 року перейшов працювати в інше комунальне підприємство обласної ради – «Дніпро-Кіровоград», а управління очолив Олександр Корнюша.

У службі розвитку послуг то на одну, то на іншу посаду призначався ще один працівник – Анатолій Бойко. Сам він засновник кількох компаній разом із Олександром Маковеєм і ще однієї – ТОВ «Лісохімік», де кінцевим бенефіціаром є сама Ірина Маковей, тобто директор комунального підприємства.

Маковей

Бухгалтер РЦРП – Маргарита Лисенко – числиться також директором однієї з фірм чоловіка Маковей.

Маковей

Як вдалося з‘ясувати, на початку цього року прокуратура направила листа в обласну раду, де писала про кримінальне провадження і розслідування діяльності комунального підприємства «Регіональний центр розвитку послуг». Який саме напрямок зацікавив правоохоронців – уточнити не вдалося.

Натомість аудитори відкрили ще одну історію, пов‘язану з РЦРП.

Десять років тому комунальне підприємство «Регіональний центр розвитку послуг» вклалося у…. молочний кооператив «Іванковецький світанок», тодішній Знам‘янський район.

Маковей
Відкриття кооперативу

Від РЦРП сільськогосподарський обслуговуючий кооператив із обласного бюджету тоді отримав 480 тисяч гривень. Майже 1,3 мільйона гривень на діяльність виділили за грантом американські партнери - міжнародна благодійна організація «Добробут громад». 150 тисяч «докинули» зі знам‘янського районного бюджету. 200 тисяч дав USAID «Агроінвест». Загалом на момент створення — 28 учасників і більше 2 мільйонів гривень капіталу на розвиток.

Із перезентації про роботу СОК «Іванковецький світанок»

На сьогодні з учасників-фізосіб у власниках кооперативу числяться Валентин Луценко (засновник і кінцевий бенефіціар) та Юрій Артеменко. Також на якомусь періоді додалася Тамара Івашуткіна. 

Місія молококооперативу теоретично була високою: постачати у крамниці, освітні заклади справжнє селянське молоко. Однак, щось пішло не так. 

Спершу кооператив втратив пів мільйона гривень. З‘ясувалося, директор вирішив трохи підзаробити і вклав кошти у банк «Київ». Той прогорів. 500 тисяч, зрозуміло, ніхто не повернув.

На решту грошей директор придбав обладнання для цеху і дорогих породистих корів. 

Завершення будівництва молокопереробного цеху, 2014 рік

Худобу ймовірно роздав вкладникам або жителям села з тим, щоб її вирощували, а молоко передавали кооперативу і на цьому ще й заробляли. Втім і тут не зрослося.

За якийсь час корів не стало. Можливо, не маючи, чим годувати худобу, селяни її просто вирізали.

Станом на сьогодні, «Іванковецький світанок» ще існує. За десять років кооператив заробив податкові борги та судові рішення.

Асоційованому члену - комунальному підприємству «Регіональний центр розвитку послуг», яке мало б отримувати стабільний прибуток від діяльності кооперативу, останній із 2012 до 2022 року здійснив всього дві виплати – 1713 гривень у січні 2021 року і 2100 гривень у лютому того ж року.

Є ще одна цікава історія, яка пов‘язує молококооператив і РЦРП.

Неочікувано в 2021 році комунальне підприємство оформлює договір на купівлю в «Іванковецького світанку» майже 3 тонн молока!

Щоправда, по факту «Регіональний центр розвитку послуг» отримав всього 300 літрів і тут же продав його слідчому ізолятору. Яка мета цієї операції – не зрозуміло. Можливо, реальний мотив встановить слідство.

Відомо, що через відсторонення Ірини Маковей на посаді зацікавлені особи зараз готують дискредитаційну кампанію проти голови обласної ради Сергія Шульги. 

Так це чи ні, можна буде побачити уже в найближчі кілька тижнів.

Тим часом правоохоронці станом на сьогодні ведуть розслідування у двох кримінальних провадженнях щодо керівниці КП «Регіональний центр розвитку послуг» – за зловживання владою чи службовим становищем та за ухилення від сплати податків.