У Кропивницькому вшанували пам’ять загиблих під час Другої світової війни євреїв

У Кропивницькому вшанували пам'ять загиблих під час розстрілів у Бабиному Яру та вбитих у тодішньому Кіровограді євреїв.

Про це повідомляють Новини Кіровоградщини з посиланням на Суспільрне.

Початком Голокосту став серпень 1941 року, коли нацисти окупували місто, розповів член Національної спілки краєзнавців України Василь Даценко. Тоді загинули майже п’ять тисяч євреїв.

Біля пам’ятника “Жертвам Голокосту”, поблизу синагоги о 9:00 ранку вшанувати пам'ять загиблих прийшли кількадесят людей. До підніжжя пам’ятника поклали каміння. За єврейською традицією, камінь символізує вічну пам'ять про померлих.

В окупованому тодішньому Кіровограді, нині Кропивницькому, 30 вересня 1941 року нацисти зібрали біля синагоги єврейське населення, щоб за дві доби розстріляти на околиці міста, розповів Василь Даценко:

«Їх везли в район протитанкових ровів. Це від кардіодиспансера аж до села Соколівського. Протягом 30 вересня цілий день возили машини. За німецькими даними 4,5–5 тисяч, за радянськими знищено до 6 тисяч на тому місці. Німці дуже мало залишили документальних матеріалів про ті події, бо вони не хотіли залишатися в історії як вбивці».

Cпіворганізатор мітингу Юхим Мармер розповів: за 80 років не встановлені імена та прізвища людей, розстріляних нацистами в обласному центрі:

«Моя мала Батьківщина — це Гайворонщина, Хащувате. Там теж були такі події, але там змогли підрахувати, скільки людей загинули. Змогли увіковічити пам'ять їх, записати їх прізвища й імена. Працювала комісія, навіть у самих маленьких містах, селах, яка розслідувала те, що робили окупанти, вели протокол, де були списки людей. У Кіровограді такого документа немає. Такий документ може бути тільки в Подольському архіві, під Москвою, а туди доступу немає. І, мабуть, не скоро буде».

Каже, пошуки даних про розстріляних євреїв не припинятиме.