У Кропивницькому сміттєзвалище забруднює ґрунтові води

Кропивницька окружна прокуратура відкрила кримінальне провадження щодо забруднення підземних вод підприємством «Екостайл», що займається вивезенням сміття у Кропивницькому та орендує міське сміттєзвалище.

Про це повідомляють Нoвини Кірoвoградщини.

Підстава – висновки екологічної інспекції. У прокуратурі, за словами заступниці керівника Ольги Савченко, підраховують шкоду, завдану навколишньому середовищу. Речниця «Екостайлу» Неля Желамська сказала, що звинувачення безпідставні. Такі дії називає тиском на підприємство.

Позиція підприємства

Сміттєзвалище в мікрорайоні Завадівка у Кропивницькому підприємство «Екостайл» орендувало у 2018 році. Його площа – 4 гектара. За словами Нелі Желамської, сміттєзвалищу майже 70 років:

«З 1953 року, коли його почали використовувати, накопичилася така кількість сміття, що в одну яму все вміститися, звісно, не може. Тому лишаються деякі калюжі. Втім, проникнути в підземні води вони ніяк не можуть».

Неля Желамська пояснила, що відходи, які не підлягають переробці, на полігоні утрамбовує спеціальний трактор – компактор. Під час утрамбовування виділяється рідина – фільтрат. Він стікає в спеціальну яму, після чого його використовують для зволоження сміттєзвалище.

Фільтрат, за словами речниці підприємства «Екостайл», безпечний для навколишнього середовища:

«Основна маса фільтрату з полігону збирається в цих ямах. Кількість фільтрату, яка йде повз яму – незначна. Яким чином прокуратура та екоінспекція встановили, що цей фільтрат проникає у підземні води – невідомо. Тому що взяти зразки підземних вод та зразки ґрунту під сміттєзвалищем неможливо».

Неля Желамська додала, що на території сміттєзвалища немає свердловин.

Висновок екологічної інспекції

Заступник начальника державної екологічної інспекції Кіровоградської області Віктор Петрікеєв розповів Суспільному, що система збору фільтрату на сміттєзвалищі зроблена неправильно:

«Ціле озеро фільтрату. І це тільки на поверхні. А скільки в ґрунті, скільки під сміттям його? Система збору фільтрату облаштування, на їхню думку – яма з пакетами. Пакети навіть у ямі нормально не влаштовані».

За словами Віктора Петрікеєва, систему збору фільтрату мають проєктувати і реалізовувати організації зі спеціальними дозволами на відповідні роботи:

«Це мають бути бетонні лотки збору фільтрації, мають бути виявлені місця виходу фільтрату на поверхню і влаштовані системи відводу. Це ніяк не яма має бути, в якій лежить целофановий пакет».

Заступник начальника екоінспекції сказав, що дослідження води не робили через відсутність свердловин, які підприємство мало облаштувати з цією метою. З його слів, обсяги фільтрату під сміттям вирахувати неможливо:

«Спеціалісти просто знайшли точки виходу цього фільтрату. Але всі ми добре розуміємо, що вся площа сміттєзвалища виділяє цей фільтрат. Враховуючи велику кількість опадів, яка тут була, а також об’єми захороненого сміття, розраховуються збитки, нанесені умовним фільтратом».

Віктор Петрікеєв описав методику розрахунку розміру шкоди, заподіяної навколишньому середовищу під час потрапляння шкідливих речовин:

«Береться площа, помножується на перелік коефіцієнтів: кількість опадів та об’єм сміття. В результаті розраховується і сума збитків».

Заступниця керівника Кропивницької окружної прокуратури Ольга Савченко розповіла, що перевірки сміттєзвалище, проведені протягом 2019—2020 років, виявляли порушення в експлуатації сміттєзвалища:

«Підприємство не виправило ці порушення. Матеріали розслідування свідчать про те, що сміттєзвалище експлуатується з порушеннями вимог законодавства у сфері охорони підземних вод. Зокрема, полігон не обладнали системою захисту ґрунтових вод та збору фільтрату. Це призвело до систематичного забруднення підземних вод у загрозливих масштабах».

За словами Ольги Савченко, рoзміp завданoї навкoлишньoму сеpедoвищу шкoди встановлюють. Планують відбирати проби води у криницях, які знаходяться біля полігону.