На Кіровоградщині спеціалісти Інституту археології НАН досліджують «Литу Могилу»

Перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Коваленко провів робочу зустріч з керівником наукової експедиції, кандидатом історичних наук, заввідділом Польового комітету Інституту археології Національної академії наук України Юрієм Болтриком.

Про це повідомляється на сайті Кіровоградської ОДА.

Він здійснює науково-дослідні археологічні розкопки пам’ятки археології – пам’ятка археології місцевого значення «Курган № 3» (охоронний номер 1593), яка відома науці за назвами «Лита Могила», «Червона Могила» або «Мельгуновський курган».

Нагадаємо, що «Лита Могила» – видатна пам’ятка археології, найдавніший курган степової Скіфії. Від дати його розкопок веде відлік не лише скіфська, а й вся вітчизняна археологія. На цьому місці у вересні 1763 р. за розпорядженням головного командира Нової Сербії генерал-поручика О.П. Мельгунова у кургані Північного Причорномор’я, були проведені розкопки царського поховання кінця VII – початку VI ст. до н.е. Також, цю пам’ятку досліджували відомі археологи В.Ястребов (1892 р.), О.Треножкін (1949 р.), Н.Бокій (1990 р.).

У кургані було знайдено комплекс дорогоцінних речей, який увійшов в науковий обіг як Мельгуновський скарб. Одна із золотих прикрас у вигляді степового орла, була використана як символ герба Кіровоградської області.

Проте, видатна пам’ятка так і не була досліджена повністю. У листопаді 2018 року обласною державною адміністрацією було порушено питання перед Інститутом археології НАН України про необхідність завершення науково-дослідних археологічних розкопок кургану та виділено на дані роботи 472 тис.грн.

Керівник науково-дослідної експедиції Юрій Болтрик повідомив першому заступнику голови загальний стан виконання поставлених завдань з проведення наукових археологічних розкопок. За його словами роботи триватимуть до 31 жовтня. За підсумками проведення науково-дослідних робіт буде проінформовано та подано відповідний науковий звіт до спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини.

Перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Коваленко наголосив, що Кіровоградщина готова й надалі сприяти науковому вивченню, збереженню усіх об’єктів культурної спадщини, а завершення археологічних науково-дослідних робіт не лише поставить крапку над дослідженням видатної пам’ятки археології, а й сприятиме туристичному розвитку Кіровоградщини.

Після завершення археологічних досліджень біля кургану буде встановлено пам»ятний знак «Лита могила».