МОЗ розширило перелік засобів, які входять до програми «Доступні ліки»

Із серпня нинішнього року наказом МОЗу затверджено новий, доповнений, реєстр лікарських засобів, якими забезпечуються пацієнти у рамках урядової програми «Доступні ліки».

Про це повідомляється на сайті Кіровоградської ОДА.

До оновленого реєстру входить 261 препарат, 59 з яких можна отримати абсолютно безкоштовно (у попередній версії реєстру препаратів було 240, безоплатних – 47).

Директор департаменту охорони здоров’я Олег Рибальченко, крім того, наголосив, що до переліку безоплатних ліків входять препарати не лише вітчизняних виробників, а відомих іноземних компаній. Зокрема, щоб потрапити до нового списку лікарських засобів, вартість яких повністю відшкодовується за кошти державного бюджету, міжнародна фармацевтична компанія КРКА (Словенія) знизила ціну на свої препарати майже на 70%. На такий крок пішли і фармакологічні компанії Orion (Фінляндія), AstraZeneca (Швеція). В середньому ціни на препарати у рамках програми «Доступні ліки» знизилися майже на 7%.

Щодо Кіровоградщини, то на відшкодування вартості лікарських засобів для потреб нашої області у 2018 році передбачено 24 мільйони 887 тисяч гривень (торік було 17 мільйонів 477 тисяч гривень). З початку року (за січень-липень) в області вже використано 14,5 мільйона гривень (річну суму коштів розподілено лімітними призначеннями помісячно).
За словами керівника департаменту охорони здоров’я, всі території активно освоюють кошти урядової програми. Зокрема Благовіщенський, Бобринецький, Долинський та Компаніївський райони на сьогодні вже повністю використали серпневий ліміт, всі інші продовжують у цьому напрямку працювати.

Олег Рибальченко повідомив, що зростає і середня вартість рецепту на Кіровоградщині (на початку року складала 32 гривні, на даний час – близько 47 гривень), а також зупинився на проблемних аспектах, які стали відомі під час аналізу ситуації в області щодо виконання програми «Доступні ліки». Найбільші проблеми, як з’ясувалося, виникають за результатами внутрішнього розподілу коштів між аптечними закладами на підставі укладених з головними лікарями договорів. Непропорційний розподіл коштів призводить до того, що на території того чи іншого району (міста) одна аптека ще має кошти і надає належні послуги пацієнтам, а інша вже їх не має і, таким чином, обмежує права пацієнтів щодо отримання безкоштовних чи за пільговою ціною ліків.

Аби зняти проблему і вирівняти ситуацію, є сенс переглянути укладені раніше договори, відповідно до потоків (кількості) пацієнтів. Аби всі аптечні заклади, з яким на територіях укладено такі угоди, рівномірно забезпечували населення доступними ліками.

Окрім того, свій внесок у цю справу внесуть і комунальні підприємства первинної медико-санітарної допомоги (вже створені та ті, що створюються), які продовжуватимуть освоювати бюджетні кошти на своїх територіях в новому організаційно-правовому статусі.
Зокрема Помічнянська об’єднана територіальна громада, за словами Олега Рибальченка, висловила бажання продовжити реалізацію урядової програми можливостями власно створеного комунального підприємства, тому директор департаменту охорони здоров?’я звернувся до керівництва Добровеличківської РДА з проханням перерозподілити, пропорційно до кількості населення, передбачені для району кошти для того, щоб мешканці об’єднаної громади також скористалися можливостями програми «Доступні ліки», як і решта жителів Кіровоградської області.