Випадки отруєння бджіл зафіксували в чотирьох районах області

В управлінні юстиції пояснили, як діяти пасічникам, у яких від хімікатів гинуть бджоли.

Випадки отруєння бджіл зафіксували в Долинському, Добровеличкiвському, Олександрiйському та Олександрiвському районах, інформують Новини Кіровоградщини з посиланням на державну споживчу службу.

Пасічники звинувачують у цьому фермерів, які використовують отрутохімікати під час обробітку полів.

«Відповідно до ст.37 Закону України «Про бджільництво», фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов'язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це бджолярів, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

Окрім цього, у період проведення таких робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи. Порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України», – прокоментувала начальник відділу судової роботи та міжнародного співробітництва обласного управління юстиції Маріанна Касімова.

Пасічники, господарства яких постраждали від дій фермерів, можуть вирішити ситуацію в суді. Для цього потрібно довести всі обставини справи. Перед пред’явленням позову, необхідно зібрати докази, які будуть свідчити про порушення фермером відповідного законодавства. Наприклад, йдеться про акти щодо обстеження загибелі (отруєння) бджіл, стану пасіки після авіаційної хімічної обробки полів, обстеження бджолосімей і посівів, складених відповідною комісією. Окрім цього, доцільно пред’явити в суді лабораторне дослідження загиблих бджіл та експертизи, яка підтверджувала б, що загибель бджіл була викликана саме отруєнням від застосованої речовини, якою оброблялись посіви. Доказами завданої шкоди також може слугувати довідка зареєстрованої пасічницької організації про вартість бджіл та продуктів бджільництва, а також довідка про те, скільки бджоляр міг би отримати від бджіл, якби вони не загинули.

Однак, згідно аналізу судової практики, суди можуть не задовольнити позовні вимоги та відхилити апеляційні скарги.

«Зокрема йдеться про відсутність у справі будь-яких доказів про причини загибелі бджіл; недоведеність наявності прямого причинного зв'язку між загибеллю бджіл та діями відповідачів; недоведеність вини фермерів у загибелі бджіл, оскільки позивачем не було надано доказів того, що причиною їх загибелі було саме отруєння хімічними речовинами;недоведеність факту загибелі бджолосімей та ін.», – пояснила Маріанна Касімова.