Заклади культури на Кіровоградщині недостатньо захищені від пожеж

Органи влади у районах та містах області приділяють недостатню увагу питанням пожежної безпеки закладів культури.

Про це повідомляється на сайті Кіровоградської ОДА.

Про це заявив на засіданні обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, що відбулась під керівництвом першого заступника голови облдержадміністрації Сергія Коваленка, заступник начальника управління із запобігання надзвичайним ситуаціям Управління ДСНС в області Василь Штогрін, посилаючись на результати перевірок об’єктів галузі культури, проведених у поточному році органами державного нагляду у сфері пожежної безпеки. Внаслідок такої послабленої уваги з боку місцевої влади, у музеях, бібліотеках, будинках культури, дитячих мистецьких закладах міст і районів впродовж тривалого часу залишаються неусунутими суттєві недоліки, які можуть призвести до виникнення пожежі, перешкоджання її гасінню та евакуації людей. Із 818 порушень, зафіксованих у приписах органів держнагляду та рекомендованих до усунення, виконання майже половини з них (390) відкладено у довгий ящик.

Досьогодні не обладнані установками автоматичної пожежної сигналізації з виведенням сигналу на пульт централізованого спостереження 84 заклади культури. Понад 20 таких систем, якими об’єкти обладнані, не обслуговуються спеціалізованими організаціями і, як наслідок, знаходяться у непрацездатному стані, що не дозволить своєчасно виявити пожежу до набуття нею значних масштабів.

До виникнення пожежі, зокрема у Маловисківському, Новомиргородському, Світловодському районних будинках культури, Кіровоградській, Світловодській, Власівській дитячих музичних школах, Світловодській дитячій школі мистецтв та дитячій художній школі, Світловодському краєзнавчому музеї, можуть призвести і відсутність пристроїв захисту від прямих попадань блискавки. На шести об’єктах такі пристрої є, але вони несправні.
У несправному стані і внутрішній протипожежний водогін Знам’янського міського палацу культури. А в 30 установах культури не проведено технічне обслуговування вогнегасників, котрі є первинними засобами пожежогасіння. Ці порушення не дозволять ліквідувати загорання силами місцевих працівників, тобто не буде шансу впоратися з вогнем до прибуття рятувальників.

У майже 80 будівлях закладів культури не проведено вогнезахисну обробку дерев’яних конструкцій, у майже десяти – відсутні сертифіковані протипожежні двері (у випадку пожежі це призведе до стрімкого поширення вогню та ускладнить дії пожежно-рятувальних підрозділів).

Такий стан справ на об’єктах галузі культури, зазначив Василь Штогрін, є результатом недостатності коштів на фінансування протипожежних заходів. Хоча суми, які виділяються з обласного та місцевих бюджетів, щороку зростають (у 2015 році використано загалом 1 мільйон 433 тисячі гривень, у 2016 році – 1 мільйон 705 тисяч, за 11 місяців 2017 року освоєно 2 мільйони 200 тисяч гривень), все ж цих коштів недостатньо для виконання робіт, вжиття інших заходів, спрямованих на забезпечення належного протипожежного захисту об’єктів масового перебування людей.

Є території області, де суми, передбачені на протипожежні заходи, дуже малі. Приміром, у міському бюджеті Світловодська на 2017 рік заплановано лише 5 тисяч 620 гривень, у Гайворонському районі – 13 тисяч 682 гривні, в Кіровоградському та Маловисківському районах – по 14 тисяч гривень. У Світловодському районі фінансування таких потреб не передбачено взагалі.

Разом з тим, ефективність освоєння на певних територіях навіть тих коштів, які заплановані, викликає запитання. Зокрема у Вільшанському районі на протипожежні заходи в поточному році передбачено 20 тисяч гривень, використано – трохи більше 9 тисяч (45%). У місті Знам’янці із запланованих майже 33 тисяч гривень освоєно лише 11,5 тисячі (35%).
Відсоток виконання у Компаніївському та Олександрівському районах вищий – від 70 до 79%, але в Компаніївському, зокрема, запланована на рік сума – всього лиш 8,5 тисячі гривень.
Однак найгірша ситуація, за словами представника УДСНС в області, на сільській території, адже фінансування будинків культури та клубів, що знаходяться на балансах сільських та селищних рад, здійснюється за залишковим принципом. Іноді кошти на протипожежні заходи не виділяються роками.

Аби не піддавати життя людей небезпеці, доводиться йти на крайні заходи. У 2017 році, зазначив Василь Штогрін, рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду зупинено експлуатацію будівель Добровеличківського, Маловисківського, Новоархангельського районних будинків культури. Нині тривають судові провадження по позовах про застосування відповідних заходів реагування щодо будівель Кіровоградської музичної школи № 3, Олександрівської районної бібліотеки для дорослих, Світловодського міського краєзнавчого музею, Світловодського міського палацу культури, Гайворонського, Знам’янського та Компаніївського районних будинків культури, Компаніївської дитячої музичної школи.

Які заходи зі свого боку, з огляду на таку ситуацію, вживає департамент культури, туризму та культурної спадщини облдержадміністрації, інформувала на засіданні комісії начальник управління розвитку культури, мистецтв та фінансового забезпечення Олена Олєннікова. Вона повідомила, що за дорученням обласної державної адміністрації у вересні поточного року було проаналізовано стан виконання приписів про порушення у закладах культури області, виданих органами дерпожнагляду За результатами проведеного аналізу та з метою забезпечення належного протипожежного стану у цих закладах 3 жовтня видано доручення голови облдержадміністрації, яким районні державні адміністрації зобов’язано, а міськвиконкомам та об’єднаним територіальним громадам рекомендовано вжити дієвих заходів щодо передбачення у місцевих бюджетах видатків на фінансування протипожежних заходів на об’єктах культури відповідно до потреби, визначеної приписами державного нагляду у сфері пожежного нагляду.

Питання покращення протипожежного стану закладів культури було розглянуте на колегії департаменту 26 жовтня. За результатами розгляду визначено завдання для відділів культури і туризму райдержадміністрацій та міськвиконкомів, для об’єднаних територіальних громад, керівників закладів культури. Департаментом встановлено щомісячний контроль за станом виконання протипожежних заходів.

Олена Олєннікова повідомила, що за січень-листопад на фінансування таких заходів в установах культури спрямовано 2 мільйони 064 тисячі гривень, що становить 96% від запланованого та на 87% більше, ніж за аналогічний період 2016 року. Кошти було спрямовано, зокрема, на встановлення приладів автоматичної пожежної сигналізації у Кіровоградському академічному обласному театрі ляльок, Благовіщенській школі мистецтв, Побузькій дитячій музичній школі Голованівського району, Петрівській районній бібліотеці для дорослих, Палаці урочистих подій Олександрійської міської ради, а також для виготовлення проектно-кошторисної документації на монтаж такої сигналізації у Гайворонському, Маловисківському, Онуфріївському районних будинках культури.

Фінансувались протягом року також роботи з ремонту приладів автоматичної пожежної сигналізації (у 3 закладах), проведення вогнезахисної обробки дерев’яних конструкцій (у 18 закладах), з монтажу приладів блискавкозахисту (у 6 закладах), ремонту електрообладнання (у 10 закладах культури) та ін.

Лідерами з фінансового забезпечення протипожежних заходів є міста Олександрія та Кропивницький, серед районів – Новоукраїнський, Благовіщенський, Петрівський, Знам’янський, Новомиргородський, Голованівський, Новгородківський, Устинівський, а також Новоукраїнська ОТГ.

На протипожежний захист сільських закладів культури спрямовано більше 250 тисяч гривень у 11 районах та Новоукраїнській і Соколівській (Кіровоградський район) об’єднаних територіальних громадах.

Водночас стан протипожежного захисту районних і сільських закладів культури залишається на низькому рівні. Під час формування показників бюджетів усіх рівнів на 2017 рік на виконання таких заходів передбачено 1 мільйон 223 тисячі гривень, або 43% від потреби.

Найнижчий рівень фінансування – у Вільшанському, Кіровоградському, Компаніївському, Новоархангельському районах (обсяг видатків не перевищує 5 тисяч гривень). Взагалі у 2017 році не фінансувались протипожежні заходи у закладах культури Світловодського району, Бобринецької, Маловисківської та Великоандрусівської (Світловодський район) об’єднаних територіальних громад. У сільських закладах культури Благовіщенського, Гайворонського, Голованівського, Добровеличківського, Компаніївського, Новгородківського, Новоархангельського, Онуфріївського, Світловодського та Устинівського районів протипожежні заходи не планувалися і не виконувались.

Як зазначила представник департаменту культури, туризму та культурної спадщини, більше 80% закладів культури області знаходяться у сільській місцевості, в той час як обсяг видатків на фінансування таких закладів в загальній сумі фінансового забезпечення галузі культури становить не більше 20%. Разом з тим, вирішення питання забезпечення протипожежного захисту закладів культури необхідно вирішувати у комплексі із загальним поліпшенням їх матеріально-технічної бази, що потребує значних обсягів бюджетних коштів.
Перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Коваленко, з огляду на це, зазначив, що під час аналізу департаментом фінансів ОДА планованих на територіях видатків у бюджетах 2018 року до уваги буде взято і зазначене питання.

На засіданні обласної комісії розглянуто також ряд інших питань, зокрема про стан утримання в області джерел протипожежного водопостачання, про затвердження переліку потенційно небезпечних об’єктів та переліку розрахунку потреби захисних споруд цивільного захисту і найпростіших укриттів, зарахованих до фонду захисних споруд, про виділення ДП «Кіровоградський облавтодор» пально-мастильних матеріалів з обласного резерву. Також затверджено обласний план дій щодо підготовки до пропуску льодоходу, повені та паводків у 2018 році та план роботи обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій на наступний рік.