На Кіровоградщині знайшли унікальний витвір скіфського мистецтва

????????????????????????????????????

Як повідомляли Новини Кіровоградщини, навесні цього року, під час проведення польових робіт, де розташований курган, виявили антропоморфну кам’яну стелу.

Вона датується орієнтовно другою половиною VI – початком V століття до нашої ери. Містить зображення скіфа із шийними гривнами, мечем та ритоном, що слугували символами тогочасної влади. Науковці висловили припущення, що курган у Васиному може бути похованням скіфського правителя або воєначальника.

На місці скіфського кургану організували археологічні дослідження.

Археологічні дослідження здійснені силами науковців і студентів Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, під керівництвом доцента кафедри історії України, кандидата історичних наук Ірини Козир.

На жаль, курган у Васиному, як і більшість поховальних споруд скіфського часу, був пограбований ще в давнину. Проте, як відзначила керівник наукової експедиції Ірина Козир, ця історична пам’ятка представляє надзвичайну цінність для науки.

У процесі розкопок зробили низку сенсаційних відкриттів. Зокрема, виявилося, що дерев’яна конструкція скіфської гробниці збереглася до наших днів майже у первозданному вигляді, що є надзвичайною рідкістю. Інші подібні пам’ятки, виявлені на території України, були сильно поруйновані грабіжниками, а тому реконструкція їх первинного вигляду здійснювались лише за залишками фрагментів.

Цікаво й те, що стародавня стела була знайдена в тому ж місці, де її встановлено від самого початку – такі знахідки в скіфській археології є поодинокими. За висновками вчених, зазначений артефакт є унікальним витвором скіфського мистецтва, і немає аналогів.

Фото: сайт ОДА.